امام موسی کاظم (علیه السلام)

دوران امامت امام موسی کاظم (علیه السلام)

دوران امامت حضرت موسی بن جعفر علیه السلام

emam-kazem.gifبه مناسبت فرارسيدن ايام شهادت حضرت امام موسي كاظم ـ عليه السلام ـ قصد داريم به طور مختصر به بررسي دوران امامت ايشان بپردازيم.

دوران امامت حضرت موسی بن جعفر علیه السلام از 25 شوال سال 148 ه. همزمان با شهادت پدر بزرگوارش امام صادق علیه السلام آغاز شد. در این زمان حضرت 20 سال داشت. در آغاز امامت، حضرت با قاتل پدرش، منصور دوانیقی رو در رو بود .

صلابت امام کاظم (علیه السلام) در مقابل هارون

نمونه ای از برخوردهای جدی امام موسی کاظم(ع) را با هارون بیان کنید.

sh-emam-kazem.gifآنچه در پیش رو دارید، فرازهایى از تلاش‌ها، پیام‌ها و گفتارهاىامام کاظم (علیه السلام) در زمینه صبر، مقاومت، قاطعیت، صلابت و صراحت لهجه در مقابل ستمگران و دشمنان است.
تلفیق عرفان و مبارزه

به مناسبت شهادت حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام)

پدر عظیم الشأن امام موسی کاظم(ع)، حضرت امام صادق(ع) و مادر بزرگوار ایشان، حمیده از اهالی آندلس (اسپانیای فعلی) است. حمیده از بانوان باتقوا و آگاه به معارف اهل بیت به شمار می رود. امام صادق(ع) در تعریف و تحلیل از او می فرمایند: «حمیده همچون طلای ناب، از ناخالصی ها پاک است».
تاریخ و محل تولد
امام موسی کاظم(ع) در روستای ابواء (محلی بین مکه و مدینه)، در روز یکشنبه، هفتم ماه صفر سال 128 هجری قمری پا به عرصه وجود گذاشته و پدر بزرگوار ایشان، حضرت امام صادق(ع) از تولد وی بسیار خوشحال شدند و به مبارکی قدوم آن حضرت سه روز از مردم پذیرایی نمودند.
والدین آن بزرگوار

دوره امامت امام موسى بن جعفر (ع)

دوره امامت امام کاظم(علیه السلام)چگونه بوده است؟

دوره امامت امام کاظم (علیه السلام) چگونه بوده است؟

مختصری از زندگی امام کاظم(ع)

می خواهم با زندگی امام کاظم(ع) آشنا شوم، اگر امکان دارد به صورت مختصر مرا با زندگی ایشان آشنا نمایید. با تشکر

emam-mousa-kazem.gifنام او «موسى»، لقبش «كاظم»، مادرش بانويى بافضيلت بنام «حميده»، و پدرش پيشواى ششم حضرت صادق - عليه‏السلام - است.
او در سال 128 هجرى در سرزمين «ابوأ» (يكى از روستاهاى اطراف مدينه) چشم به جهان گشود و در سال 183 (يا 186) به شهادت رسيد.
خلفاى معاصر حضرت‏
از سال 148 كه امام صادق - عليه‏السلام - به شهادت رسيد، دوران امامت حضرت كاظم آغاز گرديد. آن حضرت در اين دوران با خلفاى ياد شده در زير معاصر بود:
1- منصور دوانيقى (136-158).
2- محمد معروف به مهدى (158-169).