پوشش حضرت زهرا (س)

سلام پوشش حضرت زهرا چگونه بود ؟آيا از پوشيه هم استفاده ميكردند؟!

پاسخ: با تشكر از شما دانشجوي گرامي كه در پي يافتن حقائق ديني خود هستيد بايد به عرض شما برسانيم كه: از قرائن و شواهد بر مي آيد كه حجاب حضرت فاطمه زهرا «شبيه چادر كنوني» بوده است و ايشان يك مقنعه داشتند كه با آن سر و گردن و گلو و سينه خود را مي پوشاندند و علاوه بر اين يك پوشش سراسري و روپوش صورت هم داشتند.
استفاده ايشان از مقنعه را مي‌توان از اين خبر تاريخي استفاده كرد كه:
فاطمه زهرا (س) پس از آن كه توانست سند فدك را از دست ابوبكر بگيرد به سمت خانه بازگشت. در راه بازگشت به خانه با عمر برخورد كرد. عمر با ديدن سند فدك، آن را از ايشان باز خواست اما فاطمه زهرا (س) از دادن سند امتناع ورزيد. ناگهان عمر به خشم آمده چنان با سيلي بر صورت فاطمه زهرا (س) كوبيد كه گوشواره از زير مقنعه ايشان آشكار شد. (شيخ مفيد، الاختصاص، تحقيق: غفاري و زرندي، بيروت، دار الطباعة و النشر، 1414ق، چ2، ص185، ذيل «حديث فدك)
همچنين استفاده ايشان از چادر در اين خبر به روشني آمده است:
آورده‌اند كه چون آيه: « ان جهنم لموعدهم اجمعين. لها سبعه ابواب لكل باب منهم جزء مقسوم (حجر،43-44) نازل شد پيامبر سخت گريست و اصحاب با گريستن او به گريه افتادند و نمي‌دانستند كه جبرئيل چه چيز بر او نازل كرده است و هيچ يك از اصحاب در چنين حالتي نمي‌توانست با پيامبر سخن بگويد. فقط ايشان چون فاطمه (س) را مي‌ديد شادمان مي‌شد. اين بود كه يكي از اصحاب (سلمان فارسي) به در خانه فاطمه (س) رفت و او را ديد كه مشغول آسياب كردن جو است و مي‌گويد: «وما عند الله خير و ابقي» آنچه نزد خدا است نيكوتر و ماندني‌تر است (قصص،60) پس بر او سلام كرد و خبر گريستن پيامبر را به او رسانيد. فاطمه (س) برخواست و با چادر كهنه‌اي كه داشت خود را پوشاند كه دوازده جاي آن با ليف خرما وصله شده بود. چون بيرون رفت سلمان فارسي به چادر نگاه كرد و گريست و گفت: وا مصيبتا دختران قيصر و كسري سندس و حرير برتن دارند و دختر محمد(ص) روپوشي كهنه دارد كه دوازده جاي آن وصله شده است... .( سيد بن طاووس، الدروع الواقية، ص275-276؛ مجلسي، بحار الانوار، ج8 ، ص203؛ ميرزا حسين نوري، نفس الرحمان في فضائل السلمان، ص518-519)
حضرت زهرا(س) آنقدر در امر حجاب مقيد بود، تا آنجا كه در مقابل افراد نابينا هم بي مبالاتي نداشتند، مرد نابينايي وارد منزل ايشان شد. حضرت برخاستند و به اتاق ديگر رفتند. پيامبر (ص) فرمودند: دخترم! اين مرد نابيناست. حضرت زهرا (سلام الله عليها) فرمودند: پدر اگر چه او مرا نمي بيند، ولي من كه او را مي بينم و او بوي من را استشمام مي كند....(بحار الانوار,ج 43,ص 91)
همچنين تا آنجايي كه ضرورت نداشت، حضرت از خانه خارج نمي شدند. حتي زماني هم كه حضرت براي ايراد خطبه وارد مسجد شدند و براي احقاق حق و ابطال باطل سخن راني كردند در عين حفظ حريم و عفت بودند.
استفاده ايشان از روپوش صورت را از اين روايت مي توان به دست آورد:
« فتجلبت بجلبابها و تبرقعت ببرقعها و ارادات النبي (صلي الله عليه و اله) ». (صدوق، علل الشرايع، ج1 ، ص 163). برقع در اين روايت همان پوششي است كه خانمها بر روي صورت خود استفاده مي كنند.
اينها تنها نمونه هايي از نحوه پوشش حضرت زهرا سلام الله عليها بود كه از نحوه حجاب ايشان معلوم مي شود كه به شدت در اين امور مقيد بوده اند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a><br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 11 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.