ولادت امام حسن عسکری علیه السلام

ولادت امام حسن عسکری علیه السلام

v.emamaskari.gifروز جمعه هشتم ربیع الثانی سال 232 هجری قمری بود که شهر مدینه به میلاد نور عسكری علیه‌السلام روشن گردید[1] و «حُدَیثه» و در تعابیری دیگر، «سوسن» یا «سلیل»، پس از افتخار همسری امام هادی علیه‌السلام، به فضیلتی دیگر دست یافت و معصوم سیزدهم امام عسکری علیه‌السلام از ایشان متولد گردید و پیوند مبارك زندگی آن حضرت را، صفایی دیگر بخشید.

نام ایشان به یاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام «حسن» و كنیه‌اش را «ابومحمد» نامیدند. آن حضرت و پدر و جدشان هر كدام در زمان خود، به احترام انتساب به امام رضا علیه‌السلام، «ابن الرضا؛ یعنی فرزند رضا» نامیده می‌شدند.[2] ایشان تا چهار سال و چند ماهگی از عمر شریفشان را در مدینه به سر بردند و تا بیست و سه سالگی، در جوار پدر بزرگوارشان در سامرا زندگی کردند و شش سال نیز در مقام امامت و پیشوایی بودند.[3]

القاب امام عسكری علیه‌السلام نیز بیانگر پرتوی از گستره وجودی آن حضرت است؛ القابی همانند عسکری، زکی(پاك و آراسته)، صامت(سکوت همراه با ذکر الهی)، خالص (منزّه از هر عیب)، هادی (هدایت كننده)، سراج (چراغ فروزنده)، تقی (پرهیزكار و تقواپیشه) كه هر كدام به سهم خود، بیانگر پرتوی از نور پرفروغ آن حضرت می باشد.

شرایط دشوار

حضرت دوران امامت خود را در زمان سه خلیفة عباسی به نام های: المعتزّ بالله (كه تا سال 255ق حكومت كرد) و المهتدی بالله(كه فقط یك سال حكومت كرد) و المعتمد بالله(که حکومتش تا 279ق ادامه پیدا کرد) گذراند و آنان نیز همانند پیشینیان خود، روش دشمنی و خصومت با اهل بیت علیهم السلام را ادامه دادند؛ با این تفاوت که فشار دشمنان و خلفا در زمان امام حسن عسكری علیه‌السلام، بنابر دلایلی، به اوج خود رسید؛ اول آنکه در این زمان، شیعه در عراق به قدرتی عظیم دست یافته بود و مردم می‌دانستند كه گروه های زیادی به خلفای وقت معترض بوده، حكومتِ هیچ یك از عباسیان را مشروع و قانونی نمی‌دانند و معتقدند که امامت، تنها در فرزندان حضرت علی علیه‌السلام باقی است که در آن زمان، شخصیت ممتاز این خانواده، امام حسن عسكری علیه‌السلام بود.

نکته دوم و مهم تر آنکه، با توجه به احادیث نقل شده از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله، خلفای بنی عباس می‌دانستند كه حضرت مهدی علیه‌السلام از خاندان علی و فاطمه است و اوست كه بساط ستمگری را بر می‌چیند و عدالت و قسط را برقرار می‌كند. بدین جهت، هرچه تاریخ ولادتش نزدیكتر می‌شد، سختگیری‌های آنان نیز بیشتر می‌شد؛ لذا امام هادی علیه‌السلام را به همراه فرزند بزرگوارش حضرت عسكری علیه‌السلام به سامرا احضار كردند تا كاملاً آن حضرت را زیر نظر داشته باشند. البته به آن هم اكتفا نكردند، بلكه آنان را در سامرا، در محلّه‌ای به نام «عسكر» سكونت دادند تا از دید نظامیان پنهان نمانند و رفت و آمدها را كنترل كنند. بر این اساس است که هر دو امام به «عسكریین» لقب یافتند.[4]

ابعاد هفتگانه فعاليت امام عسكرى علیه‌السلام

با وجود همه فشارها، كنترل ها و مراقبت هاى بى وقفه حكومت عباسى، امام عسكرى علیه‌السلام يك سلسله فعاليت هاى سياسى، اجتماعى و علمى در جهت حفظ اسلام و مبارزه با افكار ضداسلامى انجام دادند كه مى توان آنها را بدين گونه خلاصه كرد:

1. كوشش هاى علمى در دفاع از آيين اسلام و ردّ اشكال ها و شبهات مخالفان، و نيز تبيين انديشه صحيح اسلامى؛

2. ايجاد شبكه ارتباطى با شيعيان مناطق مختلف از طريق نمايندگان و اعزام پيك ها و ارسال پيام‌ها؛

3. فعاليت هاى سرّى سياسى، به رغم تمامى كنترل ها و مراقبت هاى حكومت عباسى؛

4. حمايت و پشتيبانى مالى از شيعيان، به‌ويژه ياران خاص خود؛

5. تقويت و توجيه سياسى رجال و عناصر مهم شيعه در برابر مشكلات؛

6. استفاده گسترده از آگاهى غيبى براى جلب منكران امامت و دلگرمى شيعيان؛

7. آماده‌سازى شيعيان براى دوران غيبت فرزند خود امام دوازدهم.[5]

پی نوشت ها:
____________________

[1] . نک: بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 50، ص 236؛‌ كافی، کلینی، ج1، ص503؛ الارشاد، شیخ مفید، ص334.

[2] . المناقب، ابن شهر آشوب، ج4، ص421؛ بحارالانوار، ج50، ص236.

[3] . المناقب، ج4، ص422؛ دلائل الامامة، ص423.

[4]. علل الشرایع، شیخ صدوق، ج1، ص 230.

[5] . نک: سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی، صص 626-662.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a><br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
9 + 10 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.