معيشت پيامبر(ص)

معيشت پيامبر(ص) چگونه بوده است؟

رسول خدا صلى اللّه عليه و آله دوران نوجوانى را در منزل عموى خويش ابو طالب عليه السلام گذراند و ضمن كمك به ايشان به كار تجارت و كسب مى‏پرداخت. ابن جوزى در الوفا باحوال المصطفى 1/ 142 گويد: سائب بن ابى السائب از دوستان قديم و شريك تجارى پيامبر بود كه در دوران نوجوانى با هم به طور شراكت تجارت مى‏كردند. هنگامى كه مكه فتح شد سائب به ملاقات حضرت آمد. پيامبر از ديدار دوست ديرين و شريك تجارى خود بسيار شادمان شد و فرمود: «مرحبا بأخي و شريكي، كان لا يدارى‏ء و لا يماري»
خير مقدم به برادرم و شريكم كه در معامله درستكار و خوشرفتار بود. طبق نقل ابن سعد در طبقات 1/ 125 پيامبر چوپانى نيز مى‏كرده است. نويسندگان سيرة المصطفى/ 61 و الصحيح من سيرة النبى الاعظم 2/ 98 در اين گزارش تشكيك كرده‏اند. با اين وصف شبانى حضرت قابل انكار نيست. گويا چوپانى ايشان همان گونه كه به روايت ابن سعد 1/ 126 خود حضرت فرموده است: «أنا أرعى غنم أهلي» گوسفندان بستگانم را مى‏چراندم، محدود و براى خاندان خود بوده است.
اما بعد از ازدواج با حضرت خديجه و پس از بعثت، در دورانى كه در مكه بود از اموال همسرش استفاده مى‏كرد و بيشتر در حال عبادت و تفكر و در انديشه اصلاح امت بود.
هر چند از روايتى كه ابن سعد 1/ 126 نقل مى‏كند چنين استفاده مى‏شود كه آن حضرت تا زمان بعثت شبانى را رها نكرده است. به گفته سهيلى در الرّوض الانف 7/ 103 هزينه زندگى پيامبر در مدينه از سه راه تأمين مى‏شد؛ خالصه يعنى سهمى كه به عنوان فرمانده سپاه از غنايم براى خود برمى‏داشت، هدايايى كه به آن حضرت اهدا مى‏شد و يك پنجم از خمس غنايم جنگى. به نقل ابن اسحاق 2/ 165 صدقات و مخارج عمومى حضرت نيز از اموال مخيريق عالم يهودى بود كه ثروت كلان و نخلستان‏هاى زيادى داشت، او مسلمان شد و در جنگ احد به شهادت رسيد، قبل از شهادت وصيت كرد اموال او در خدمت پيامبر قرار گيرد تا در هر راهى كه مى‏خواهد و صلاح مى‏داند به مصرف برساند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a><br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.