مرقد حضرت علي اصغر(ع) كجاست؟

مرقد حضرت علي اصغر(ع) كجاست؟

پاسخ: در اینکه حضرت علی اصغر علیه السلام کجا دفن شده چند قول وجود دارد :
1.ابن اعثم کوفی، خوارزمی، طبرسی و سید بن طاووس در کیفیت شهادت و دفن حضرت علی اصغر(ع) می نویسند:چون امام حسین علیه السلام مرگ جوانان و یاران و عزیزان خود را دید، و تمام یاران و خویشان او شهید شدند، تنها ماند و با او جز دو نفر باقی نماند، یکی فرزندش زین العابدین علیه السلام، و دیگری پسر شیرخواری که نامش عبدالله یا علی بود. لذا تصمیم گرفت تا سپاه دشمن را با خون خویش ملاقات کند ... سپس حضرت به درِخیمه آمد و فرمود: آن طفل(علی) را بیاورید تا با او وداع کنم، پس کودک را به وی دادند، امام علیه السلام او را می بوسید، و می فرمود: (ای پسرکم) وای بر این مردم اگر دشمن آنان جدت (محمد ص) باشد. پس در همان حال که کودک در دامان حضرت بود، حرمله بن کاهل اسدی، تیری به آن کودک زد و او را در دامن پدر به شهادت رساند، حسین (ع) با دست خود خونها را گرفت تا دستش پر شد و سپس به طرف آسمان پاشید و گفت: بارالها، اگر امروز فتح و نصرت خویش را از ما بازداشته ای، آن را در چیزی که برای ما بهتر است، قرارده. آنگاه حسین از اسب فرود آمد و با غلاف شمشیر خود، قبری برای او حفر کرد و خون را به تمام بدن طفل مالید و بر او نماز خواند، و او را دفن کرد(مقتل الحسین، ج 2، ص 37؛ کتاب الفتوح، ج 5، ص 115؛ الاحتجاج، ج 2، ص 101؛ مقتل سید الشهداء، ج 1، ص 856)
2. برخی بعد از ذکر مطالب اولی که ذکر شد در پایان اینگونه ذکر می کنند که حسین علیه السلام بدن این طفل را آورد و کنار بدن دیگر شهدا قرار داد.( تاریخ یعقوبی، ج 2، ص 245؛ الارشاد شیخ مفید، ج 2، ص 108؛ اعلام الوری، ص 243؛ مثیر الاحزان، ص 70؛ مقتل سید الشهداء، ج 1، ص857،پاورقی) همانطور که ملاحظه می فرمایید این بزرگان از نحوه دفن سخنی به میان نیاورده اند لذا این طور به نظر می رسد که نحوه دفن علی اصغر هم مانند دیگر شهدا به عهده امام سجاد علیه السلام بوده است.
3.هرچند مشهور و صحیح این است که پایین پای حضرت، محل دفن حضرت علی اکبر است اما به نظر برخی آنكه پایین پای امام حسین علیه السلام دفن شده حضرت علی اكبر نیست بلكه حضرت علی اصغر است.(بحارالانوار، ج 45 ،ص 10) البته این قول بسیار ضعیف است هرچند شیخ مفید هم در کتاب مهم الارشاد خود به دفن شدن علی بن الحسین الاصغر بر پایین پای امام تاکید می کند اما باید بدانیم که شیخ مفید قائل است که علی اکبر، امام سجاد است پس به نظر شیخ مفید، علی بن الحسین الاصغر کسی نیست جز همان که همه ما به نام علی اکبر روز عاشورا می شناسیم.

دیدگاه ها

من می گویم که این احتمال وجود دارد که حضرت علی اصغر روی سینه ی امام حسین دفع شده ولی مشخص نیست احتمالات زیادی وجود دارد ولی باید به روایت موجود تکیه کنیم

سلام
قبر مطهر حضرت علی اصغر پشت خیمه هاست مگر اینکه امام سجاد ع تغییر داده باشد
در ثانی به نقل از شیخ مفید یا اشتباه متوجه شدن و نوشتن یا کتاب دستکاری شده
وگرنه شیخ مفید امین اسرار امام زمان عج بود

حضرت سیدالشهدا سه پسر بنام علی اصغر . علی اکبر و علی اوسط داشته که امام سجاد همان علی اوسط می باشد

قبر حضرت علی اصغر پشت خیمه هاست ،دوما حضرت علی اکبر از امام سجاد بزرگتر بوده حضرت علی اکبر ۲۸ ساله بوده امام سجاد ۲۵

حضرت علی اکبر بزرگ تر از حضرت علی اصغر بود حدود 16سال علی اکبر داشت و حدود6ماه علی اصغر

چراهم حضرت علی اکبروجودداشته هم حضرت علی اصغر

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a><br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 13 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.