عيدغديریاعيد سادات

دليل اينكه عيد بزرگ غدير رو ميگن عيد سادات هست چيه؟

پاسخ: پيش از پاسخ به سوال شما توجه به يك مطلب ضروري است و آن اينكه احترام و اكرام سادات از بني هاشم مطابق آيات و روايات معتبر اسلامي بر هر مسلماني واجب مي باشد.
با بررسي آيات قرآن تمامي پيامبران كه در زمينه اجر و مزد رسالت و زحمات در اين راه را سخن گفته اند اين تعبير را دارند كه ما از هيچ كس اجر و مزدي نمي طلبيم بلكه اجر ما تنها بر خداوند بزرگ است, (سوره ي شعراء, آيات : 109, 127, 145, 164 و 180 - سوره هود آيات 29 و 51 و ... ), ولي درباره ي پيامبر اكرم در قرآن آمده است : بگو از شما اجري نمي طلبيم مگر رعايت و محبت كردن شما نسبت به خويشان و اقربايم را. (سوره سبا, آيه 47). كه پيامبر اكرم بدستور خود خداوند اجر و مزد رسالتش را دوستي و احترام و محبت به خويشان و ذريه اش قرار داده است و از آنجايي كه براي پيامبر (ص) تنها از فرزندش فاطمه زهرا سلام الله عليها نسلي مانده است و سادات تنها از وي باقي مانده و تنها خويشان و اقرباي پيامبر آنان مي باشند لذا بايد آنان مورد احترام قرار دهيم.
با توجه به اين مطلب حال به جواب سوال شما پي خواهيم برد و آن اينكه روز عيد غدير خم روز منصوب شدن حضرت اميرالمومنين به جانشيني سرور عالميان حضرت محمد مصطفي(ص)مي باشد.خداوند در اين روز به وسيله تعيين امام علي (ع)به عنوان خليفه پيامبر خاتم دين خود را كامل كرد.و از آنجا كه اميرالمومنين سرسلسه تمام سادات ميباشندو تمام سادات فرزندان امام علي (ع)به حساب مي آيند،نصب امام علي(ع)را به عنوان خليفه،به سادات تبريك مي گويند و اين عيد را عيد سادات مي نامندبه عبارت ديگر سادات، جزو خانواده پيامبر و از نسل پاك او به شمار مي روند. همان گونه كه اهل بيت پيامبر جايگاه والايي نزد پروردگار دارند، مقام و شأن فرزندان آنان نيز در نگاه مردم با احترام و تكريم همراه است. بزرگداشت و احترام سادات از سوي مردم در همه زمان ها صورت مي گيرد، ولي اين امر در روز غدير كه زمان به ولايت و امامت رسيدن حضرت علي عليه السلام است، به فرهنگ خاصي در ميان مردم تبديل شده است. آنان با رفتن به خانه سادات و تبريك گفتن چنين روزي، احترام و اكرام خود را به ايشان آشكار مي سازند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a><br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.