صحيفه سجاديه از نگاه انديشمندان

صحيفه سجاديه از نگاه انديشمندان چگونه است؟

EmamSajad05.jpgاگر چه تعاليم صحيفه سجاديه، منطبق بر آموزه‏ هاي دين اسلام و در واقع، بيانگر دستورات و قوانين اسلامي در ابعاد مختلف است، اما نمي ‏توان آن را به مردم و جامعه ديني و اسلامي منحصر كرد. به همان اندازه كه اسلام، ديني جهاني و فراملي و پيامبر اكرم(ص)، پيامبر و مايه رحمت براي همه مردم است، صحيفه كامله نيز چون برآمده از فطرت پاك بشري است، روي سخن با همه بشر در همه زمان ‏ها دارد. از ‌اين‌رو، تأثيرپذيري از اين ره آورد بزرگ معنوي و راه يافتن به دنياي سراسر نور و روحانيت آن، تنها به شيعيان و معتقدان به پيشوايي امامان معصوم(عليهم السلام) منحصر نبوده، ديگر مسلمانان و حتي غيرمسلمانان نيز از اين توفيق برخوردار بوده ‏اند. تجربه‏ هاي نقل شده در اين زمينه، به خوبي عمق اين رابطه و پيوند را نشان مي ‏دهد:
1. در سال 1353هـ. مرجع فقيد شيعه، حضرت آيت‏ الله مرعشي نجفي نسخه‏ اي از كتاب شريف صحيفه سجاديه را براي علامه طنطاوي (مفتي اسكندريه) به «قاهره» فرستاد. وي در پاسخ چنين نوشت: «نامه گرامي، مدتي پيش به ضميمه كتاب صحيفه سجاديه از كلمات امام زاهد اسلام، علي زين ‏العابدين، فرزند امام حسين شهيد، ريحانه مصطفي، رسيد. كتاب را با دست تكريم و احترام گرفتم و آن را كتابي به حق يگانه يافتم كه مشتمل بر علوم و معارف و حكمت‏ هايي است كه در غير آن يافت نمي‏ شود. بي ‏شك اين از شوربختي ما اهل سنّت است كه تاكنون به اين اثر گران‏بهاي جاويد از ميراث‏ هاي نبوت و اهل‏ بيت، دست نيافته‌ايم. من هر چه در آن مطالعه مي ‏كنم، مي ‏بينم كه سخني بالاتر از كلام مخلوق و فروتر از كلام خالق و به راستي كتاب گران‏مايه و با ارزشي است»[صحيفه سجاديه، ترجمه سيد صدرالدين صدر بلاغي، مقدمه، ص 37].
2. آقاي «اندره كوفسكي»، دانشمند مسيحي لهستاني كه كتاب صحيفه سجاديه از مركز اسلامي آن ديار برايش ارسال شده، در نامه‏ اي به آن مركز مي ‏نويسد: «من در حال حاضر، مشغول مطالعه ترجمه انگليسي صحيفه سجاديه هستم كه برايم فرستاده ‏ايد و به شدت تحت تأثير انديشه ‏هاي امام مسلمانان، امام سجاد(عليه السلام) قرار گرفته ‏ام كه افكار بلند و متعالي او در صفحات صحيفه سجاديه تبلور يافته است. مطالعه اين اثر گران‏قدر و دقت در مضامين و معارف سرشار آن، به شدت، روح مرا متأثر و مجذوب ساخته و از نو، خدايي بزرگ به من بخشيده است» [سايت انديشه قم، مركز مطالعات و پاسخ گويي به شبهات؛ به نقل از «نگرشي كوتاه به عملكرد 22ساله مركز نشر معارف اسلامي در جهان» ص 13].
3. خانم «آنه ماري شيمل»، محقق و نويسنده تواناي آلماني در يكي از مصاحبه‏ هايش با اشاره به اديان اسلامي و مي‏ گويد: «من خودم همواره دعاها، احاديث و اخبار اسلامي را از اصل عربي آن مي ‏خوانم. بخشي كوچك از كتاب مبارك صحيفه سجاديه را نيز به آلماني ترجمه و منتشر كرده ‏ام. نزديك هفت سال پيش، وقتي مشغول ترجمه دعاي رؤيت هلال ماه مبارك رمضان و دعاي وداع با آن ماه بودم، مادرم در بيمارستان بستري بود. من هر وقت به او سر مي‏زدم، پس از آن كه به خواب مي ‏رفت، در گوشه‏ اي از آن اتاق به كار پاك‏نويس ترجمه ‏ها مشغول مي ‏شدم. در كنار مادرم، خانمي بسيار فاضل بستري بود كه كاتوليك مؤمن و متعصبي به نظر مي ‏آمد. وقتي فهميد من دعاهاي اسلامي را ترجمه مي ‏كنم، دلگير شد و گفت: مگر در مسيحيت و مكتب مقدس خودمان كمبودي داريم كه تو به دعاهاي اسلامي روي آورده ‏اي؟ ترجمه ‏ام كه چاپ شد، يك نسخه از آن را برايش فرستادم. يك ماه بعد، تلفن كرد و گفت: «صميمانه از هديه اين كتاب، سپاس‏گزارم؛ زيرا هر روز به جاي دعاي معمول خود، آن را مي‏خوانم» [بانوي شرق شناس، ترجمه محبوبه پلنگي، ماهنامه پيام زن، فروردين 1381، ص 32].
4. كتابخانه واتيكان پس از دريافت نسخه ‏اي از صحيفه كامله سجاديه، نامه تشكر آميزي به «مركز نشر معارف اسلامي در جهان» ارسال داشته، در آن مي ‏نويسد: اين كتاب، حاوي مضامين عالي عرفاني است؛ پس آن را در بهترين جايگاه كتابخانه، جهت استفاده محققان قرار داده‏ ايم. [ سايت انديشه قم، به نقل از «نگرشي كوتاه به عملكرد 22 ساله مركز نشر معارف اسلامي در جهان» ص 13].
آن چه در اين اظهار نظرها و تجربه‏ ها مايه شگفتي و درس است، آن است كه اين بزرگان پيش از آن كه صحيفه سجاديه را مجموعه ‏اي دعايي براي راز و نياز با خداوند بدانند، آن را كتابي علمي و معرفتي يافته ‏اند كه تجلي‏گاه انديشه ‏هاي بلند و افكار متعالي امام سجاد(عليه السلام) است.
حُسن ختام اين گفتار، سخني است از رهبر فرزانه امّت، حضرت آيت ‏الله خامنه ‏اي است؛ كسي كه خود نيايشگري راستين و متضرع به درگاه خداوند و تبيين كننده معارف دعايي اهل‏ بيت(عليهم السلام) است و سخنان دل‏نشين و راهگشايش، همواره چراغ راه معرفت جويان و حقيقت طلبان بوده است. اين گفته ‏هاي زلال، چشم ما را از غبار نگاه عادت به صحيفه سجاديه، شست و شو داده، جور ديگر ديدنِ آن را به ما مي ‏آموزد. وي مي ‏فرمايد:
«اگر كسي همين صحيفه مباركه سجاديه را نگاه كند، خلاصه و عصاره‏ اي از تفكرات اهل ‏بيت(عليهم السلام) در اين كتاب گنجانده شده است. در صحيفه سجاديه، ايمان عميق، عرفان واضح و دور از ابهام، توجه كامل به مبدأ عظمت و معبود و ذات اقدس الهي، اهتمام به امور مردم مسلمان - امور آحاد مردمي كه با انسان مرتبط ‌اند - و اهميت دادن به افتخارات اسلامي و صدر اسلام، موج مي ‏زند؛ كتاب زندگي عارفانه و عاشقانه و عاقلانه است. مجموعه ‏اي از اين‏ هاست. و درياي مواج روايات اهل‏ بيت(عليهم السلام) هم از طرف ديگر. اين چيزهايي است كه امروز دنياي اسلام به آن ها نيازمند است» [از سخنان مقام معظم رهبري در ديدار با مسلمانان شركت كننده در چهارمين مجمع جهاني اهل ‏بيت(عليهم السلام)، 28/5/1386].
با خداي متعال، رابطه برقرار كنيد؛ با نماز، با نافله، با تلاوت قرآن، با دعا، با صحيفه سجاديه. اين صحيفه سجاديه، پر از معارف ديني است. با اين كار، بنيه ديني و انقلابي خودتان را هم محكم مي‏ كنيد. جوان ما اگر بنيه ديني ‏اش مستحكم باشد، خيلي از اين كساني كه مشغول تلاش‌اند براي منحرف كردن ذهن‏ ها به سمت‏ هاي گوناگون، وقتي ديدند جوان ما محكم است، مي‏ كشند كنار. امروز در خيلي جاها از عرفان ‏هاي مادي پوچ و بي‏ محتوا گرفته تا اديان منسوخ، تا سازمان ‏هايي كه اسمش دين است و باطنش سياسي است، مشغول تلاش‌اند؛ مشغول كشمكش‌اند؛ براي اين كه از اين مجموعه انبوه نيروي اسلامي، هر چه مي ‏توانند، بكَنند و كم كنند. جوان ما وقتي بنيه فكري و اعتقادي‏ اش محكم بود، طرف هم مي ‏فهمد كه ديگر نبايد دنبال جوان ما بيايد. اين استحكام بنيه اعتقادي، با همين توبه‏ ها، با همين تضرع ‏ها و توسل به پروردگار، در همين صحيفه سجاديه به دست مي ‏آيد. اين دعا‏ها فقط يا رب يا رب گفتن نيست؛ لبريز از معارف اسلامي است كه اعتقاد انسان را عميق مي‏ كند [از سخنان مقام معظم رهبري در ديدار با استادان و دانشجويان شيراز، 14/2/1387].

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a><br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.