اسماء و صفات پيامبر(ص)

چگونه مي توانيم متوجه شويم که ما جزء مؤمنين هستيم لطفا درجات و مراتب ايمان را بفرمائيد؟

اسماء و صفات پيامبر صلى اللَّه عليه و آله و القاب شريفه آن بزرگوار بر دو قسم است:
1. صفات و نام‏هائى كه در قرآن كريم از وى ذكر شده
2. القاب و صفاتى كه در اخبار و احاديث راجع به آن جناب رسيده
اينك نام‏هاى گرامى او كه در قرآن آمده:
رسول، نبى و امى، الَّذِينَ يَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِيَّ الْأُمِّيَّ الَّذِي يَجِدُونَهُ مَكْتُوباً عِنْدَهُمْ فِي التَّوْراةِ وَ الْإِنْجِيلِ * مزمل و مدثر، يا أَيُّهَا الْمُدَّثِّرُ، و يا أَيُّهَا الْمُزَّمِّلُ * نذير و مبين، قُلْ إِنِّي أَنَا النَّذِيرُ الْمُبِينُ * احمد، وَ مُبَشِّراً بِرَسُولٍ يَأْتِي مِنْ بَعْدِي اسْمُهُ أَحْمَدُ * محمد، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ مصطفى اللَّهُ يَصْطَفِي مِنَ الْمَلائِكَةِ رُسُلًا وَ مِنَ النَّاسِ كريم إِنَّهُ لَقَوْلُ رَسُولٍ كَرِيمٍ* نور، قَدْ جاءَكُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَ كِتابٌ مُبِينٌ* نعمت، يَعْرِفُونَ نِعْمَتَ اللَّهِ ثُمَّ يُنْكِرُونَها * رحمت، وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعالَمِينَ‏ * عبد، نَزَّلَ الْفُرْقانَ عَلى‏ عَبْدِهِ * رؤف و رحيم، بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُفٌ رَحِيمٌ * شاهد، مبشر، نذير و داعى، إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً وَ داعِياً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنِيراً * منذر، إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ * عبد اللَّه، وَ أَنَّهُ لَمَّا قامَ عَبْدُ اللَّهِ يَدْعُوهُ كادُوا يَكُونُونَ عَلَيْهِ لِبَداً * مذكر، إِنَّما أَنْتَ مُذَكِّرٌ * و هم چنين خداوند حضرت رسول را بعنوان «يس» و «طه» خطاب كرده است.
صفات و نامهاى حضرت كه در اخبار و روايات ذكر شده :
جبير بن مطعم گويد: از پيامبر شنيدم مي فرمود: مرا نامهاى متعددى ميباشد، كه از جمله آنها است: محمد، احمد و ماحى كه خداوند بوسيله من كفر را محو ميفرمايد، و «حاشر» كه پروردگار مردم را مقابل من جمع خواهد كرد و «عاقب» كه پس از من رسول و پيغمبرى نخواهد بود، و گفته شده: كه يكى از نامهاى مبارك حضرت «ماحى» است يعنى خداوند گناهان پيروان او را بوسيله آن جناب محو خواهد فرمود.
و در خبر ديگرى آمده كه از اسماء شريفه حضرت اين نامها نيز بشمار رفته است «مقفى» و «نبى التوبة» و «نبى الملحمة» و «خاتم» و «غيث» و «متوكل».
و نامهاى پيامبر در كتب انبياى سابق زياد است كه از جمله آنها است: «مؤذمؤذ» بزبان عبرانى در تورات و «فاروق» در زبور.
ابو بكر احمد بيهقى در كتاب دلائل النبوة از ابن عباس نقل كرده كه وى گفت:
حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله فرمود: خداوند مردمان را به دو نوع تقسيم فرمود و مرا در ميان نيكان قرار داد، همين است معنى قول او كه در قرآن فرموده: اصحاب يمين و اصحاب شمال، و من از اصحاب يمين هستم و از آنان نيز بهترم.
پس از اين اين دو قسم را به سه نوع قرار داد، و مرا از ميان اين سه دسته برگزيده‏ خداوند در قرآن فرموده: مردم سه دسته هستند: اصحاب ميمنه، اصحاب مشأمه، و سابقون، من از سابقون ميباشم و از آنها هم بهتر هستم، بعد از اين پروردگار فرمود ما شما را دسته دسته و گروه گروه آفريديم من از پرهيزكارترين فرزندان آدم هستم و گرامى‏ترين آنان در نزد خداوند ميباشم، و اين گفتار من جهت فخر و مباهات نيست خداوند متعال قبائل را بوسيله بيوت از هم جدا نموده و مرا در بهترين بيت‏ها قرار داد، و اين است معنى قول پروردگار كه فرمود: إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً اكنون، من و اهل بيتم از لوث معصيت و گناه پاك هستيم.
حاكم ابو عبد اللَّه از سفيان بن عيينه روايت كرده كه او گفت: بهترين شعرى كه عرب گفته بيتى است كه حضرت ابو طالب در باره پيغمبر صلى اللَّه عليه و آله گفته:
و شقّ له من اسمه كى يجلّه فذو العرش محمود و هذا محمد
و ليكن عده‏اى گفته‏اند، كه اين بيت از حسان بن ثابت است و اول آن قصيده نيز اين است:
ا لم تر انّ اللَّه أرسل عبده ببرهانه و اللَّه أعلى و أمجد
و از جمله صفات حضرت رسول كه در احاديث آمده اين چند اسم است:
«راكب الجل» و «آكل الذراع» و «محرم الميتة» و «قابل الهدية» و «خاتم النبوة» و «حامل الهراعة» و «رسول الرحمة» و گفته مى‏شود: كنيه آن جناب در تورات ابو الأرامل و اسم مباركش صاحب الهراوة ميباشد.
روايت شده كه حضرت فرمود: من «قثم» ميباشم، يعنى جامع و كامل، و نيز فرمود: منم اول و آخر، يعنى در نبوت در رتبه اول هستم، و در بعثت در مرتبه آخر قرار گرفته‏ام.
این قسمتی از نامها و القاب رسول گرامی اسلان بود که به دلیل طولانی بودن از ذکر همه آنها صرفنظر شد. البته چنانچه تمایل به دانستن تمام نامها والقاب پیامبر(ص) دارید می توانید به جلد 16 بحار الانوار مراجعه و آنها را مشاهده نمایید.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a><br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.